Comparație forme de venit · reguli 2026

Comparație forme de venit 2026angajat · PFA · SRL · drepturi de autor

Introdu suma lunară pe care o plătește firma sau clientul și vezi cât rămâne în mână ca angajat, PFA, SRL cu dividende sau pe drepturi de autor. Calculul folosește regulile fiscale din 2026.

  • 4.325 lei salariu minim din 1 iulie 2026
  • 10% impozit pe venit
  • 5 forme angajat, part-time, PFA, SRL, drepturi de autor
Fluturaș de salariu · 5.000 lei brut
Salariu brut5.000
CAS pensie−1.250
CASS sănătate−500
Impozit−269
Net în mână2.981
CAM angajator+113
Cost total angajator5.113
Se actualizează livestatul încasează 41,7%
Net 58,3%Stat 41,7%
Salariu net în mână–
Salariu brut
–
Cost total angajator
–
Pe oră
–
Pe an
–

    Rezultat detaliat

    Calculul pas cu pas

    4.325 leisalariu minim brut din 1 iulie 2026
    35%CAS + CASS reținute din brut
    10%impozit pe venit, cotă unică
    2,25%CAM plătit în plus de angajator

    Comparație

    Angajat, PFA, drepturi de autor sau firmă: cât rămâne în mână

    Același cost lunar pentru plătitor, transformat în venit net prin fiecare formă de colaborare.

    FormăNet pe lunăNet pe anParte statuluiObservații
    Angajat (CIM)5.721 lei68.652 lei42,8%CAS, CASS, impozit și CAM; se aplică deducerea
    PFA, sistem real5.468 lei65.610 lei35,3%Cheltuieli 10%; CAS pe 24 de salarii peste 97.200 lei
    Drepturi de autor7.983 lei95.790 lei20,2%Doar opere creative; cheltuială forfetară 40%
    SRL, micro 1% + dividende7.506 lei90.072 lei24,9%Fără onorariul contabilului și cheltuielile firmei

    Exemplu: plătitorul cheltuiește în total 10.000 lei pe lună, iulie–decembrie 2026, fără persoane în întreținere. Impozitul pe veniturile microîntreprinderilor este de 1% din cifra de afaceri (cotă unică în 2026, pentru firme cu venituri de până la 100.000 de euro). Rezultatele reale depind de cheltuieli, eligibilitate și costurile de contabilitate; folosește tabul „Compară” din calculator cu cifrele tale. Orientativ.

    Reguli 2026

    Cum compari angajat, PFA, SRL și drepturi de autor

    Comparația pornește de la aceeași sumă lunară pe care o plătește firma sau clientul, adică costul pentru plătitor, și o transformă în net prin fiecare formă de colaborare. Pentru angajat, suma este costul total al angajatorului. Pentru PFA și drepturi de autor este venitul lunar încasat. Pentru SRL, suma este cifra de afaceri, din care se scade impozitul pe venitul microîntreprinderii (implicit 1%, poți alege 3%) și apoi dividendele se impozitează.

    Exemplu de calcul

    La 10.000 lei pe lună plătiți de firmă sau client, în perioada iulie – decembrie 2026, rezultă aproximativ: 5.721 lei net pe lună ca angajat, 6.075 lei ca PFA fără cheltuieli, 7.506 lei prin SRL cu dividende și 7.983 lei pe drepturi de autor.

    Cum citești rezultatul

    Cifrele sunt orientative și nu spun ce formă ți se potrivește. Salariul oferă protecție socială completă, PFA și SRL au costuri și obligații proprii (contabil, cheltuieli, taxe locale), iar drepturile de autor se pot aplica doar creațiilor protejate de lege. Calculul pentru SRL nu include cheltuielile firmei și nu ține cont de dividendele reinvestite.

    Rezultatele sunt orientative și nu înlocuiesc consultanța unui contabil sau verificarea pe anaf.ro.

    Alte calculatoare: Angajat (brut → net) · PFA · SRL – dividende · Drepturi de autor · Part-time · Comparație.

    Întrebări frecvente

    Întrebări frecvente despre comparație

    Care formă de venit este cea mai avantajoasă?

    Depinde de activitate, de venit și de cât vrei să plătești pentru protecție socială. Calculatorul arată doar cât rămâne net din aceeași sumă, nu spune ce formă ți se potrivește.

    De ce diferă atât de mult netul între forme?

    Fiecare formă se impozitează diferit: salariul are contribuții și impozit pe brut, PFA are CASS, CAS și impozit pe venitul net, SRL are impozit pe firmă și pe dividende, iar drepturile de autor au cheltuială forfetară de 40%.

    Pot folosi drepturi de autor pentru orice activitate?

    Nu. Drepturile de autor se aplică doar creațiilor protejate de lege. Nu orice colaborare poate fi încadrată aici, deci verifică cu un contabil sau jurist.

    Cum este calculat SRL în comparație?

    Din suma lunară se scade impozitul pe venitul microîntreprinderii (implicit 1%), iar profitul rămas se distribuie ca dividende, cu impozit de 16% și CASS pe trepte. Cheltuielile firmei nu sunt incluse.

    Pot modifica cota de impozit micro și cheltuielile PFA?

    Da. În calculator poți alege cota micro de 1% sau 3% și cheltuielile PFA ca procent din încasări.

    Surse

    Temei legal și mențiune

    Reguli aplicate: CAS 25%, CASS 10%, impozit 10%, CAM 2,25%. Salariu minim 4.050 lei (ian–iun 2026, HG 1506/2024) și 4.325 lei (din 1 iulie 2026, HG 146/2026). Sumă netaxabilă 300 / 200 lei (OUG 89/2025). Deducere personală conform art. 77 din Codul fiscal. Impozit pe dividende 16% (Legea 141/2025). Pragurile pentru PFA, dividende și drepturi de autor folosesc salariul minim de 4.050 lei din 1 ianuarie 2026. Rezultatele sunt orientative și nu înlocuiesc sfatul unui contabil. Actualizat: 22 octombrie 2026.

    Calculează-ți salariul în câteva secunde

    Din brut în net, din net în brut, cost angajator, part-time, PFA și dividende, cu regulile din 2026.