Zile lucrătoare 2026

Anul 2026 are 250 zile lucrătoare, adică 2.000 de ore la normă întreagă de 8 ore pe zi. Din cele 261 de zile de luni până vineri se scad cele 11 sărbători legale care cad în zile lucrătoare.

250zile lucrătoare
2.000ore la 8 h/zi
261zile luni–vineri
11sărbători scăzute

Zile lucrătoare pe luni în 2026

LunaZile calendaristiceLuni–vineriSărbători în zile lucrătoareZile lucrătoareOre (8 h/zi)
Ianuarie3122418144
Februarie2820020160
Martie3122022176
Aprilie3022220160
Mai3121120160
Iunie3022121168
Iulie3123023184
August3121021168
Septembrie3022022176
Octombrie3122022176
Noiembrie3021120160
Decembrie3123221168
Total 2026365261112502.000

Zile lucrătoare pe trimestre și semestre

PerioadaZile lucrătoareOre (8 h/zi)
Trimestrul I (ian–mar)60480
Trimestrul II (apr–iun)61488
Trimestrul III (iul–sep)66528
Trimestrul IV (oct–dec)63504
Semestrul I121968
Semestrul II1291032

Cum se calculează zilele lucrătoare

Se numără zilele de luni până vineri dintr-o lună, apoi se scad sărbătorile legale care cad în aceste zile. Sărbătorile din weekend nu se scad a doua oară și nu se mută pe altă zi. Orele se obțin înmulțind zilele cu 8, pentru norma întreagă. La part-time orele se reduc proporțional.

Luna cu cele mai multe zile lucrătoare în 2026 este iulie (23), iar cea cu cele mai puține este ianuarie (18). Pentru salariul pe oră, calculatorul nostru folosește o medie de 166,67 ore pe lună; verifică și calculatorul de salariu.

Întrebări frecvente

Câte zile lucrătoare are 2026?

2026 are 250 zile lucrătoare în România, după scăderea sărbătorilor legale care cad în zile lucrătoare.

Câte ore de lucru are 2026?

Cu 250 zile lucrătoare și 8 ore pe zi, 2026 are 2.000 de ore de lucru la normă întreagă.

Care lună are cele mai multe zile lucrătoare în 2026?

Iulie, cu 23 zile lucrătoare. Cele mai puține are ianuarie, cu 18.

Se scad sărbătorile care cad în weekend?

Nu. Sâmbăta și duminica nu sunt zile lucrătoare oricum, deci sărbătorile din weekend nu mai scad numărul de zile lucrătoare.

Cum calculez zilele lucrătoare dintr-o lună?

Numeri zilele de luni până vineri și scazi sărbătorile legale care cad în acele zile. Tabelul de mai sus face acest calcul pentru fiecare lună din 2026.

Vezi și pentru 2026: Zile libere 2026 · Calculator salariu.