Zile lucrătoare 2031

Anul 2031 are 248 zile lucrătoare, adică 1.984 de ore la normă întreagă de 8 ore pe zi. Din cele 261 de zile de luni până vineri se scad cele 13 sărbători legale care cad în zile lucrătoare.

248zile lucrătoare
1.984ore la 8 h/zi
261zile luni–vineri
13sărbători scăzute

Zile lucrătoare pe luni în 2031

LunaZile calendaristiceLuni–vineriSărbători în zile lucrătoareZile lucrătoareOre (8 h/zi)
Ianuarie3123518144
Februarie2820020160
Martie3121021168
Aprilie3022220160
Mai3122121168
Iunie3021120160
Iulie3123023184
August3121120160
Septembrie3022022176
Octombrie3123023184
Noiembrie3020020160
Decembrie3123320160
Total 2031365261132481.984

Zile lucrătoare pe trimestre și semestre

PerioadaZile lucrătoareOre (8 h/zi)
Trimestrul I (ian–mar)59472
Trimestrul II (apr–iun)61488
Trimestrul III (iul–sep)65520
Trimestrul IV (oct–dec)63504
Semestrul I120960
Semestrul II1281024

Cum se calculează zilele lucrătoare

Se numără zilele de luni până vineri dintr-o lună, apoi se scad sărbătorile legale care cad în aceste zile. Sărbătorile din weekend nu se scad a doua oară și nu se mută pe altă zi. Orele se obțin înmulțind zilele cu 8, pentru norma întreagă. La part-time orele se reduc proporțional.

Luna cu cele mai multe zile lucrătoare în 2031 este iulie (23), iar cea cu cele mai puține este ianuarie (18). Pentru salariul pe oră, calculatorul nostru folosește o medie de 166,67 ore pe lună; verifică și calculatorul de salariu.

Întrebări frecvente

Câte zile lucrătoare are 2031?

2031 are 248 zile lucrătoare în România, după scăderea sărbătorilor legale care cad în zile lucrătoare.

Câte ore de lucru are 2031?

Cu 248 zile lucrătoare și 8 ore pe zi, 2031 are 1.984 de ore de lucru la normă întreagă.

Care lună are cele mai multe zile lucrătoare în 2031?

Iulie, cu 23 zile lucrătoare. Cele mai puține are ianuarie, cu 18.

Se scad sărbătorile care cad în weekend?

Nu. Sâmbăta și duminica nu sunt zile lucrătoare oricum, deci sărbătorile din weekend nu mai scad numărul de zile lucrătoare.

Cum calculez zilele lucrătoare dintr-o lună?

Numeri zilele de luni până vineri și scazi sărbătorile legale care cad în acele zile. Tabelul de mai sus face acest calcul pentru fiecare lună din 2031.

Vezi și pentru 2031: Zile libere 2031 · Calculator salariu.