Zile lucrătoare 2030

Anul 2030 are 250 zile lucrătoare, adică 2.000 de ore la normă întreagă de 8 ore pe zi. Din cele 261 de zile de luni până vineri se scad cele 11 sărbători legale care cad în zile lucrătoare.

250zile lucrătoare
2.000ore la 8 h/zi
261zile luni–vineri
11sărbători scăzute

Zile lucrătoare pe luni în 2030

LunaZile calendaristiceLuni–vineriSărbători în zile lucrătoareZile lucrătoareOre (8 h/zi)
Ianuarie3123419152
Februarie2820020160
Martie3121021168
Aprilie3022220160
Mai3123122176
Iunie3020119152
Iulie3123023184
August3122121168
Septembrie3021021168
Octombrie3123023184
Noiembrie3021021168
Decembrie3122220160
Total 2030365261112502.000

Zile lucrătoare pe trimestre și semestre

PerioadaZile lucrătoareOre (8 h/zi)
Trimestrul I (ian–mar)60480
Trimestrul II (apr–iun)61488
Trimestrul III (iul–sep)65520
Trimestrul IV (oct–dec)64512
Semestrul I121968
Semestrul II1291032

Cum se calculează zilele lucrătoare

Se numără zilele de luni până vineri dintr-o lună, apoi se scad sărbătorile legale care cad în aceste zile. Sărbătorile din weekend nu se scad a doua oară și nu se mută pe altă zi. Orele se obțin înmulțind zilele cu 8, pentru norma întreagă. La part-time orele se reduc proporțional.

Luna cu cele mai multe zile lucrătoare în 2030 este iulie (23), iar cea cu cele mai puține este ianuarie (19). Pentru salariul pe oră, calculatorul nostru folosește o medie de 166,67 ore pe lună; verifică și calculatorul de salariu.

Întrebări frecvente

Câte zile lucrătoare are 2030?

2030 are 250 zile lucrătoare în România, după scăderea sărbătorilor legale care cad în zile lucrătoare.

Câte ore de lucru are 2030?

Cu 250 zile lucrătoare și 8 ore pe zi, 2030 are 2.000 de ore de lucru la normă întreagă.

Care lună are cele mai multe zile lucrătoare în 2030?

Iulie, cu 23 zile lucrătoare. Cele mai puține are ianuarie, cu 19.

Se scad sărbătorile care cad în weekend?

Nu. Sâmbăta și duminica nu sunt zile lucrătoare oricum, deci sărbătorile din weekend nu mai scad numărul de zile lucrătoare.

Cum calculez zilele lucrătoare dintr-o lună?

Numeri zilele de luni până vineri și scazi sărbătorile legale care cad în acele zile. Tabelul de mai sus face acest calcul pentru fiecare lună din 2030.

Vezi și pentru 2030: Zile libere 2030 · Calculator salariu.