Zile lucrătoare 2029

Anul 2029 are 249 zile lucrătoare, adică 1.992 de ore la normă întreagă de 8 ore pe zi. Din cele 261 de zile de luni până vineri se scad cele 12 sărbători legale care cad în zile lucrătoare.

249zile lucrătoare
1.992ore la 8 h/zi
261zile luni–vineri
12sărbători scăzute

Zile lucrătoare pe luni în 2029

LunaZile calendaristiceLuni–vineriSărbători în zile lucrătoareZile lucrătoareOre (8 h/zi)
Ianuarie3123320160
Februarie2820020160
Martie3122022176
Aprilie3021219152
Mai3123221168
Iunie3021120160
Iulie3122022176
August3123122176
Septembrie3020020160
Octombrie3123023184
Noiembrie3022121168
Decembrie3121219152
Total 2029365261122491.992

Zile lucrătoare pe trimestre și semestre

PerioadaZile lucrătoareOre (8 h/zi)
Trimestrul I (ian–mar)62496
Trimestrul II (apr–iun)60480
Trimestrul III (iul–sep)64512
Trimestrul IV (oct–dec)63504
Semestrul I122976
Semestrul II1271016

Cum se calculează zilele lucrătoare

Se numără zilele de luni până vineri dintr-o lună, apoi se scad sărbătorile legale care cad în aceste zile. Sărbătorile din weekend nu se scad a doua oară și nu se mută pe altă zi. Orele se obțin înmulțind zilele cu 8, pentru norma întreagă. La part-time orele se reduc proporțional.

Luna cu cele mai multe zile lucrătoare în 2029 este octombrie (23), iar cea cu cele mai puține este aprilie (19). Pentru salariul pe oră, calculatorul nostru folosește o medie de 166,67 ore pe lună; verifică și calculatorul de salariu.

Întrebări frecvente

Câte zile lucrătoare are 2029?

2029 are 249 zile lucrătoare în România, după scăderea sărbătorilor legale care cad în zile lucrătoare.

Câte ore de lucru are 2029?

Cu 249 zile lucrătoare și 8 ore pe zi, 2029 are 1.992 de ore de lucru la normă întreagă.

Care lună are cele mai multe zile lucrătoare în 2029?

Octombrie, cu 23 zile lucrătoare. Cele mai puține are aprilie, cu 19.

Se scad sărbătorile care cad în weekend?

Nu. Sâmbăta și duminica nu sunt zile lucrătoare oricum, deci sărbătorile din weekend nu mai scad numărul de zile lucrătoare.

Cum calculez zilele lucrătoare dintr-o lună?

Numeri zilele de luni până vineri și scazi sărbătorile legale care cad în acele zile. Tabelul de mai sus face acest calcul pentru fiecare lună din 2029.

Vezi și pentru 2029: Zile libere 2029 · Calculator salariu.