Zile lucrătoare 2027

Anul 2027 are 252 zile lucrătoare, adică 2.016 de ore la normă întreagă de 8 ore pe zi. Din cele 261 de zile de luni până vineri se scad cele 9 sărbători legale care cad în zile lucrătoare.

252zile lucrătoare
2.016ore la 8 h/zi
261zile luni–vineri
9sărbători scăzute

Zile lucrătoare pe luni în 2027

LunaZile calendaristiceLuni–vineriSărbători în zile lucrătoareZile lucrătoareOre (8 h/zi)
Ianuarie3121318144
Februarie2820020160
Martie3123023184
Aprilie3022121168
Mai3121120160
Iunie3022220160
Iulie3122022176
August3122022176
Septembrie3022022176
Octombrie3121021168
Noiembrie3022121168
Decembrie3123122176
Total 202736526192522.016

Zile lucrătoare pe trimestre și semestre

PerioadaZile lucrătoareOre (8 h/zi)
Trimestrul I (ian–mar)61488
Trimestrul II (apr–iun)61488
Trimestrul III (iul–sep)66528
Trimestrul IV (oct–dec)64512
Semestrul I122976
Semestrul II1301040

Cum se calculează zilele lucrătoare

Se numără zilele de luni până vineri dintr-o lună, apoi se scad sărbătorile legale care cad în aceste zile. Sărbătorile din weekend nu se scad a doua oară și nu se mută pe altă zi. Orele se obțin înmulțind zilele cu 8, pentru norma întreagă. La part-time orele se reduc proporțional.

Luna cu cele mai multe zile lucrătoare în 2027 este martie (23), iar cea cu cele mai puține este ianuarie (18). Pentru salariul pe oră, calculatorul nostru folosește o medie de 166,67 ore pe lună; verifică și calculatorul de salariu.

Întrebări frecvente

Câte zile lucrătoare are 2027?

2027 are 252 zile lucrătoare în România, după scăderea sărbătorilor legale care cad în zile lucrătoare.

Câte ore de lucru are 2027?

Cu 252 zile lucrătoare și 8 ore pe zi, 2027 are 2.016 de ore de lucru la normă întreagă.

Care lună are cele mai multe zile lucrătoare în 2027?

Martie, cu 23 zile lucrătoare. Cele mai puține are ianuarie, cu 18.

Se scad sărbătorile care cad în weekend?

Nu. Sâmbăta și duminica nu sunt zile lucrătoare oricum, deci sărbătorile din weekend nu mai scad numărul de zile lucrătoare.

Cum calculez zilele lucrătoare dintr-o lună?

Numeri zilele de luni până vineri și scazi sărbătorile legale care cad în acele zile. Tabelul de mai sus face acest calcul pentru fiecare lună din 2027.

Vezi și pentru 2027: Zile libere 2027 · Calculator salariu.